2014 ABCA/Rawlings NCAA Div. III All-Region Teams

NEW ENGLAND - ABCA/Rawlings All-Region Teams
NCAA Div. III New England All-Region First Team
Pos. Player School Cl.
DH Chris Bernard Southern Maine Sr.
C EJ Martinez Endicott Sr.
1B John Carey Southern Maine Sr.
2B Richard Fecteau Salem State So.
3B George Agostini UMass Dartmouth Jr.
SS David Ruggiero Worcester State So.
OF Tad Gold Endicott Sr.
OF Connor McDavitt Tufts Jr.
OF Ryan Medeiros UMass Dartmouth Jr.
OF Steven Drury, Jr. Fitchburg State Fr.
UTIL Mike Odenwaelder Amherst So.
P George Lund Roger Williams So.
P Kyle Slinger Tufts Jr.
P Tyler Pogmore Roger Williams Sr.
P Mike Andrews Framingham State Fr.
NCAA Div. III New England All-Region Second Team
Pos. Player School Cl.
DH Griff Tewksbury Bates Sr.
C Matt Verrier Southern Maine Sr.
1B Nic Lops St. Joseph's Jr.
1B Apolinar De La Cruz Wheaton Jr.
2B Harry Orringer Endicott Jr.
3B Mike Vaccarelli Eastern Connecticut State Sr.
SS Sam Dexter Southern Maine So.
OF Forrest Chadwick Southern Maine Sr.
OF Matt Consigli Becker Jr.
OF Dylan Foster Husson Sr.
OF Creed Mangrum Massachusetts Institute of Technology Sr.
OF Ryan Kelly Salve Regina So.
UTIL Anthony Berroa Eastern Nazarene Sr.
P David Hesslink Massachusetts Institute of Technology Fr.
P Christian Sbily Tufts Sr.
P Adam Merritt Eastern Connecticut State So.
P Vincent Roth Salve Regina Sr.
P JJ Branch Endicott So.
NCAA Div. III New England All-Region Third Team
Pos. Player School Cl.
DH Brett Cahill Salem State Sr.
C Joe Coyne St. Joseph's Jr.
1B Evan Peck Mitchell Jr.
1B Joe Borowski Castleton State Sr.
2B Alex Pezzuto Johnson & Wales Sr.
3B Kevin Davis Bates Sr.
3B Kyle Brigham Daniel Webster Jr.
SS Brendan Lynch Eastern Connecticut State Sr.
OF Jamie Timothy Roger Williams So.
OF Alex Lorenc St. Joseph's Sr.
OF Nick Ververis Eastern Connecticut State Sr.
OF Jamill Moquette UMass Boston Sr.
UTIL Mike Bisceglia Wheaton Jr.
P Ryan Hyjek Salem State Sr.
P Brad Reynolds Bates Sr.
P Jake Marchesseault Johnson & Wales So.
P Cory McNamara St. Joseph's So.
P Pat Barnett Eastern Connecticut State Sr.
 
NEW YORK - ABCA/Rawlings All-Region Teams
NCAA Div. III New York All-Region First Team
Pos. Player School Cl.
DH PJ Rinaldi Cortland State Sr.
C Nick Flemister St. John Fisher Sr.
1B Brad Rush St. John Fisher Sr.
2B Warren Hartman Merchant Marine Sr.
3B Cody Wiktorski St. John Fisher So.
3B Tim LeSuer Rensselaer Jr.
SS Danny Collins Merchant Marine Sr.
OF Edward Bergmann Farmingdale State Sr.
OF Kevin Rowlands SUNYIT Sr.
OF Joe Mendez St. Joseph's-Brooklyn Sr.
UTIL Jake Fishman Union Fr.
P Brandon Serio Cortland State So.
P John Prendergast Ithaca Jr.
P Brandon McClain Cortland State Jr.
P Justin D'Amato St. John Fisher So.
NCAA Div. III New York All-Region Second Team
Pos. Player School Cl.
DH Wes Burghardt Brockport State So.
C Tim Panetta Cortland State Sr.
1B Jon Borchert Keuka Jr.
1B Max Rosing Cortland State Sr.
2B Michael Sarni Purchase Sr.
2B Ethan Sander Rochester Jr.
3B Anthony Iacomini Cortland State Sr.
OF Mike Marino Farmingdale State Jr.
OF Vinny Bomasuto Cortland State Jr.
OF Sam Caruso Union Sr.
P Alex Weingarten Farmingdale State Sr.
P Marc Iseneker St. John Fisher Fr.
P Adam Erkis Vassar Fr.
P Evan Janifer Rochester So.
P Joe Redmond SUNYIT Jr.
NCAA Div. III New York All-Region Third Team
Pos. Player School Cl.
DH Brooks English Vassar So.
1B Colby Gee Ithaca Sr.
1B Mike Cundari St Joseph's-Brooklyn Sr.
2B Tim Henry Ithaca Sr.
2B Bryan Palermo St. Lawrence Sr.
SS Joe Palmeri College of Staten Island Jr.
SS Jake Burachalk Keuka Sr.
3B John Angelino College of Old Westbury Sr.
3B Brett Zaziski Vassar Sr.
OF Scott Buniak Oswego State Sr.
OF Ronnie Canestro RIT Sr.
OF Jacob Coners College of Old Westbury Jr.
OF Lance Hamilton Rochester So.
UTIL/P Jayson Yano Stevens So.
UTIL/P Dan DiBlasi St. Joseph's So.
P Brendyn Karinchak Oswego State Jr.
P Sean Conroy Rensselaer Sr.
P Chris Falcone College of Staten Island So.
P Trent Berg Vassar Fr.
P Joe Leddy Plattsburgh State Sr.
 
MID-ATLANTIC -  ABCA/Rawlings All-Region Teams
NCAA Div. III Mid-Atlantic All-Region First Team
Pos. Player School Cl.
DH Casey Grimes Rowan Jr.
1B Connor Hall Rutgers-Camden Jr.
2B Kyle Lindsay Misericordia So.
3B Lymbel Guerrero Keystone Sr.
SS Joe Forcellini Centenary Jr.
C John Burns Gwynedd-Mercy Sr.
OF Matt Hanson Moravian Jr.
OF Caleb Lang Cairn So.
OF Kyle Wenger Delaware Valley Fr.
OF Adrian Gonzalez Rutgers-Camden Sr.
OF Mike Comerford Misericordia So.
P Ryan Dorosh Misericordia So.
P Casey Hood Susquehanna Univesity Jr.
P Tommy Bergjans Haverford Jr.
P Colin Weiss Widener Sr.
NCAA Div. III Mid-Atlantic All-Region Second Team
Pos. Player School Cl.
DH Joe Brooks Rutgers-Camden Fr.
1B Matt Patterson Alvernia Sr.
1B Michael Riverso Widener Sr.
1B Sal Taormina Kean So
1B Charles Savite Moravian So.
2B Mark Benak Rowan Sr.
2B Tommy LeNoir Gettysburg Sr.
3B Ryan Luke Moravian Jr.
3B Nate Simon Gettysburg Sr.
SS Ryan Williams Rowan Jr.
SS Pete O'Hara Delaware Valley Sr.
SS Frank Saviski Gwynedd-Mercy Fr.
OF John Rizzi The College of New Jersey So.
OF Gaston Rojas Keystone Jr.
OF Eric Perez Rowan Sr.
OF Ryan Pavlik Rowan Jr.
P Eric Hungerford Gettysburg Jr.
P Kevin Becker-Menditto Alvernia Jr.
P Carmon Hoos DeSales Fr.
P Tom Potts Rutgers-Camden Sr.
P Chris Soltys Moravian Sr.
P Mike Daley Kean Jr.
P Mike Weinhold Alvernia Sr.
P Harley Moore Dickinson Jr.
P Dylan Johannik Rowan Jr.
NCAA Div. III Mid-Atlantic All-Region Third Team
Pos. Player School Cl.
C Cody Darley Keystone So.
C Jordan Higgins Lebanon Valley Sr.
1B Ricky Riscica Keystone Sr.
SS Colin Case Moravian Jr.
3B Bryan Palsi Susquehanna So.
3B John Scuderi Muhlenberg Sr.
OF Alex Posch Gettysburg Sr.
P Kevin Faber Penn State Abington Sr.
P Ron Reagan Rutgers-Camden Jr.
P Connor Smith The College of New Jersey Jr.
 
SOUTH - ABCA/Rawlings All-Region Teams
NCAA Div. III South All-Region First Team
Pos. Name School Cl.
C Colbe Herr York Sr.
DH Nick Maiolo Randolph-Macon So.
1B John Macon Smith Guilford Sr.
2B Will Cleland Covenant Jr.
SS Billy Steele Christopher Newport Sr.
3B Michael Paul Shenandoah Jr.
OF Brett Lake Emory Jr.
OF Kyle Hayman Salisbury Jr.
OF Brandon Hannon Emory Unversity Sr.
UTIL Keith Shumaker Millsaps Jr.
P Blake Stevens Birmingham-Southern Jr.
P Brett Collacchi Salisbury Sr.
P Jake Perkins Ferrum So.
P Miles Nordgren Birmingham-Southern Sr.
P Darrell Thompson Shenandoah Sr.
NCAA Div. III South All-Region Second Team
Pos. Name School Cl.
C Casey Hicks Gallaudet So.
DH Derek Pitzer York, Pa. Jr.
1B Brad Wentzel York, Pa. Sr.
2B Johnny Schiotis Salisbury Sr.
SS Nick Dean Maryville Jr.
3B Corey Wallace Guilford Sr.
OF Tommy Vitaletti Christopher Newport Jr.
OF Keegan Dolan Washington & Lee Sr.
OF William Bissell Gallaudet Sr.
P Connor Dillman Emory Jr.
P Blake Glauben Rhodes So.
P Kenny Georgius Frostburg State Sr.
P Kyle Henshaw Bridgewater Sr.
P Nick Santalucia Christopher Newport Sr.
P Robert Gallet Bridgewater Sr.
NCAA Div. III South All-Region Third Team
Pos. Name School Cl.
C Jacob Mayfield Birmingham-Southern Jr.
C Robert Tomasolo Lynchburg Jr.
DH Patrick Kulick Oglethorpe Jr.
1B Alex McGill Berry Jr.
2B Ricky Castro Frostburg State Jr.
SS Billy Arens Shenandoah So.
3B Nick Meiners Randolph-Macon Jr.
OF Lincoln Evans Lynchburg Jr.
OF Wes Peacock Emory Jr.
OF Spencer Wiles Hampden-Sydney Jr.
UTIL Adam Posey Eastern Mennonite Sr.
P Adam Putnam Rhodes Jr.
P Brandon Holsworth Gallaudet Sr.
P Bryan Bierlein Christopher Newport Sr.
P Sam Beatty St. Mary's Sr.
P Allen Tokarz Piedmont So.
P Kyle Hamby Salisbury Jr.
P David Bourbonnais Birmingham-Southern Jr.
 
MIDEAST - ABCA/Rawlings All-Region Teams
NCAA Div. III Mideast All-Region First Team
Pos. Player School Cl.
DH Pat McHenrey Penn State Altoona Fr.
C Chet Lauer John Carroll Sr.
1B Jimmy Spagna John Carroll Sr.
1B Kyle Chontos Baldwin Wallace Jr.
2B Colin Feikles La Roche Jr.
3B Andrew Gronski Case Western Reserve Jr.
SS Ryan Dorow Adrian Fr.
OF Jarrod Mancine Wooster Sr.
OF Derek Hug Heidelberg So.
OF Connor Bowie Mount Aloysius Sr.
P Tyler Ferguson La Roche Jr.
P Christian Herstine Marietta So.
P John Fortunato Case Western Reserve Sr.
P Holden Branch Adrian Sr.
P Jason Byers Marietta So.
NCAA Div. III Mideast All-Region Second Team
Pos. Player School Cl.
DH Hunter Handel Baldwin Wallace So.
C Jordan Swisher Case Western Reserve Jr.
1B Cal Thomay Wooster Sr.
2B Mark Zimmerman Baldwin Wallace So.
3B Frank Vance Wooster Jr.
SS Trevor Kimm Manchester Jr.
OF Josh Staniscia Washington and Jefferson Sr.
OF Jake Dunn Kenyon Jr.
OF Dan Belliveau Ohio Northern Jr.
OF Franzee Barlamas La Roche Jr.
OF Jameson Brock Franklin Jr.
P Nolan Schaefer Anderson Sr.
P JT Miler Wabash Sr.
P Zach Lee Earlham Sr.
P Derrick Capiak Mount Aloysius Jr.
P Eddie Nogay Washington and Jefferson Sr.
P Cole Lentz La Roche Sr.
UTIL Matt Schepel Calvin Sr.
NCAA Div. III Mideast All-Region Third Team
Pos. Player School Cl.
DH Eric Monroe Heidelberg Jr.
C Tim Webb Bluffton Sr.
1B Brian Tougher La Roche Jr.
2B Luke Hickey Bluffton Fr.
3B Jeff Schweighoffer Oberlin Jr.
3B Travis Miller Thomas More Sr.
3B Mitch Stefanski Adrian Sr.
SS Andrew Frey Case Western Reserve Sr.
OF Michael Fischbach Albion So.
OF Scott Windler Franklin Sr.
OF Mike Pezzone Allegheny Sr.
OF Grant Van Putten Calvin Jr.
OF Brett Robberts Muskingum So.
P Derek Hendrixson Heidelberg Fr.
P Nick Eltzroth Ohio Northern So.
P Cory Laster Calvin So.
P Mike McDonald Oberlin Sr.
 
CENTRAL - ABCA/Rawlings All-Region Teams
NCAA Div. III Central All-Region First Team
Pos. Name School Cl.
DH Robbie Rushing Central Sr.
C Brandon Wessels Buena Vista So.
1B DJ Utley Wartburg Jr.
1B Grant Stewart Augustana Sr.
2B Taylor Stoulp Webster Sr.
SS Michael Polcyn Ripon Jr.
OF Tim Osborne Greenville So.
OF Anthony Mack Grinell So.
OF Corey Lasky Webster Sr.
OF Danny Fifer Augustana Jr.
UTIL Deion Hughes Westminster So.
P Isaac Behme Webster Jr.
P Nick Gollin Washington Fr.
P Scott Harris Buena Vista Jr.
P Jon Ringblom Buena Vista Sr.
NCAA Div. III Central All-Region Second Team
Pos. Name School Cl.
DH Joe Winckel Webster Sr.
C Mitchell Busch Ripon Jr.
C Trevor Montgomery Greenville So.
1B Zack Kessinger Washington Jr.
2B Nick Schmitt Ripon So.
SS Eric Sousanes North Park Sr.
3B Tyler Branneky Westminster Jr.
OF Bobby Czarnowski Illinois Wesleyan Sr.
OF Jon Frericks Illinois Wesleyan Sr.
OF Neil Marshall Buena Vista So.
OF Jacob Van Duyne Augustana Sr.
UTIL Trey Martin Wheaton Sr.
UTIL AJ Reuter Coe Jr.
P Ben Rettenmeier Wartburg Sr.
P Michael Schinstock Wartburg Sr.
P Alec Knop Luther Jr.
P Kris Singh North Central Sr.
P Ben Krusen North Central Jr.
NCAA Div. III Central All-Region Third Team
Pos. Name School Cl.
C Dan Sabin North Park So.
1B Travis Mason St. Norbert Sr.
2B Weston Foxx Buena Vista Sr.
2B Mike Coduto North Park Sr.
3B Kyle Lennihan Augustana Jr.
SS Derek Ferch Spalding Sr.
SS Beriah Quick Cornell Sr.
SS Jordan Judkins Central Sr.
OF Matt Mokriakow Blackburn So.
OF David Wolak Elmhurst Sr.
P Judson McKown Central Sr.
P Walter White Augustana So.
P Dylan Smith Webster Jr.
P Ryan Kaveney Beloit So.
P Jeff Johnson Illinois Wesleyan Sr.
P Sam Tinkham Grinell So.
P Nick Soldano North Park Sr.
 
MIDWEST - ABCA/Rawlings All-Region Teams
NCAA Div. III Midwest All-Region First Team
Pos. Name School Cl.
1B Tyler Peterson St. Thomas Sr.
2B Jaren Fon Wisconsin-Whitewater Sr.
3B Carlos Olavarria Concordia-Chicago Jr.
SS Mikole Pierce Wisconsin-Whitewater Jr.
OF Tom Fairbanks Wisconsin-Superior Sr.
OF Cole Cefalu Wisconsin-LaCrosse Sr.
OF Taylor Kohlwey Wisconsin-LaCrosse So.
OF Ben Podobinski St. Thomas Sr.
OF Tim Kuzniar St. Thomas Sr.
UTIL Brandon Kranz Wisconsin-Stevens Point So.
P Scott Plaza Wisconsin-Whitewater Sr.
P Luke Watson Wisconsin-Stevens Point Jr.
P Justin Thompson Saint John's Sr.
P Dan Kluss Concordia-Chicago Sr.
P Tommy Danczyk St. Thomas Sr.
NCAA Div. III Midwest All-Region Second Team
Pos. Name School Cl.
C Jeff Dsida Carleton Sr.
C Mike Mierow Wisconsin-Whitewater Jr.
1B Kyle Huber Concordia-Chicago Sr.
2B Travis Buxton-Verstegen Wisconsin-LaCrosse So.
SS Tyler Duex St. Scholastica So.
3B Sam Maus Saint Olaf Sr.
OF Dylan Friend Wisconsin-Whitewater Sr.
OF Ryan Frietag Wisconsin-Stout Jr.
OF Hayden Tsutsui Carleton So.
OF Joe Lampe Saint John's Sr.
DH Kyle McHugh Wisconsin-Stevens Point Jr.
DH Jordan Gefroh Concordia-Moorhead Sr.
P Eric Veglahn St. Thomas So.
P Curtis Morgan Wisconsin-Whitewater So.
P Kurt Kempema Concordia-Chicago Jr.
P Andy Jones Wisconsin-Whitewater Fr.
P Andy Davis St. Scholastica Jr.
P Steve Cox Concordia-Chicago Sr.
NCAA Div. III Midwest All-Region Third Team
Pos. Name School Cl.
C Tyler Henderson St. Scholastica Sr.
C Tom Forster Macalester Jr.
C Jack Schechinger St. Olaf Sr.
1B Casey Power Wisconsin-Whitewater Jr.
1B Matt Connell Hamline Jr.
2B Brett Becker Saint John's Jr.
2B Chris Senn Rockford Sr.
3B Jack Hogan St. Thomas Sr.
OF Tim Hendricks Benedictine Jr.
OF Joe Krasny Dominican Sr.
OF Ben Buerkle St. Mary's Fr.
UTIL Jake Ziel Martin Luther Sr.
UTIL Nolan Baker Carleton Jr.
UTIL Garrick Day Wisconsin-Luther Sr.
DH Trevor Bernsdorf St. Scholastica Fr.
P Ben Cejka Wisconsin-LaCrosse Jr.
P Cam Seidl Wisconsin-Stevens Point Sr.
 
WEST - ABCA/Rawlings All-Region Teams
NCAA Div. III West All-Region First Team
Pos. Name School Cl.
DH Danny Clifford George Fox Sr.
C Joe Winterburn La Verne Sr.
1B Simon Rosenbaum Pomona Pitzer So.
2B Marcus Uechi Hardin-Simmons Sr.
3B Julian Barzilli Whittier Sr.
SS Nicho DellaValle California Lutheran Sr.
SS Josh Vasquez Sul Ross State Jr.
OF Collin Radack Hendrix Sr.
OF Nick Fisher Linfield Sr.
OF Andrew Carbajal Chapman Sr.
UTIL Jake Petersen California Lutheran Sr.
P Chris Haddeland Linfield Jr.
P Trevor Lubking Pacific Lutheran Jr.
P Scott Weinschenk Concordia Sr.
P Aaron Thomassen Linfield Jr.
NCAA Div. III West All-Region Second Team
Pos. Name School Cl.
DH Matt Gandy Chapman So.
C Stephen Zavala Whittier Jr.
C Josh Rapacz George Fox Sr.
1B Mark Saatzer Chapman Sr.
2B Mark Carlson U. of Dallas Sr.
3B Tyler Cook Chapman So.
SS Witte, Scott Claremont Sr.
SS Ozzy Braff Whitman So.
OF Ramsey Abushahla California Lutheran So.
OF Connor Hancock Redlands Jr.
OF Justin Cana California Lutheran So.
UTIL Tanner Nishioka Pomona Fr.
UTIL Aaron Cohen Whitman Sr.
P Cameron Cox Concordia Jr.
P Aaron Roth California Lutheran Sr.
P AJ Konopaski Pacific Lutheran Jr.
P Clay Gartner George Fox Sr.
P Tom Zarosinski George Fox Jr.
NCAA Div. III West All-Region Third Team
Pos. Name School Cl.
DH Ty Wyatt Willamette Fr.
C Jake Wylie Linfield Sr.
1B Derek Dixon George Fox Sr.
1B Trevor Keele U. of Dallas Jr.
2B Chris Scalisi Redlands Fr.
2B George Hanna La Verne Sr.
3B Nathan Backes Puget Sound So.
3B Davey Casciola California Lutheran So.
SS Corey VanDomelen Linfield Jr.
SS Aaron Quintanilla Centenary Fr.
OF Chris Jones Centenary Fr.
OF Connor Battaglia Chapman Sr.
OF Turner Mattson Sul Ross State Jr.
OF Tyler Bates East Texas Baptist So.
OF Corey Jensen Whittier Sr.
P Travis McGee Chapman Sr.
P Zach Brandon Linfield Sr.
P Dwayne Snider Texas Lutheran Sr.
Rawlings Sporting Goods

About Rawlings

Rawlings Sporting Goods Company, Inc. is an innovative manufacturer and marketer of sporting goods worldwide. Founded in 1887, Rawlings is an authentic global sports brand, trusted by generations of athletes of all skill levels. Rawlings’ unparalleled quality and expert craftsmanship are the fundamental reasons why more professional athletes, national governing bodies and sports leagues choose Rawlings. Rawlings is the Official Ball Supplier and Batting Helmet of Major League Baseball®, the official baseball of Minor League Baseball™ and the NCAA®, and an approved baseball, basketball, football and softball of the National High School Federation®. For more information, please visit Rawlings.com or by phone at (314) 819-2800.

About the ABCA
The ABCA, founded in 1945, is the primary professional organization for baseball coaches at the amateur level. Its over 11,000 members represent all 50 states and 25 countries. Since its initial meeting of 27 college baseball coaches in June 1945, Association membership has broadened to include eight divisions: NCAA Division I, II and III, NAIA, NJCAA, Pacific Association Division, High School and Youth.